Su ve Sağlık

Alkali su ile kanser tedavisi ilişkisi

alkali-su-ile-kanser-tedavisi

Son zamanlarda çokça tercih edilen sağlıklı beslenme akımlarından biri de Alkali Diyetlerdir. Bedenimizdeki yaşamsal görevlerin sağlıklı işleyip işlememesi vücudun PH oranına göre değişmektedir. PH derecesi bir ve altı arası asidik, 7 nötr, sekiz ve 12 arası alkali olarak kabul edilir.

Vücuttaki hücrelerde asidik oran arttıkça DNA sarmalı mutasyona uğruyor. Bilindiği gibi kanser DNA sarmalının bozulması sonucunda ortaya çıkan bozukluğun eseridir. Asidik oran arttıkça bedenimizdeki enzimler işlevlerini yitirmeye başlıyor. Bunun yanında asidik ortam vücudun savunma mekanizmasına da zarar vermeye başlıyor.

Bedenimizde asidik oran arttıkça hücreler için iki durum ortaya çıkıyor. Bir kısım hücre asidik ortamda yeterince oksijene ulaşamayarak ölmeye başlıyor. Geri kalan hücreler ise daha az oksijenin bulunduğu ortamda hayatta kalabilmek için mutasyon geçiriyor ve DNA yapısı bozulmaya başlıyor.

Kanser Tedavisinde Alkali Suyun Önemi Nedir?

Bir kere kanser tedavisi doktora sormadan kesinlikle tamamlayıcı tedavi uygulanmayacak bir alandır. Maalesef günümüzde internetin çöplüğe dönüşmesi sonucu birçok hasta yalan yanlış bilgilerle tedavi uygulamakta fakat geri dönüşü olmayan hatalar yapmaktadır.

Alkali tedavi standart bir kanser tedavisi değildir. Bu tedavi doktora danışıldıktan sonra uygulanan tamamlayıcı tedavilerdendir. Aslında bazı bilimadamlarına göre kanser hücresi tabiri yerine içinde fazla asidik taşıyan hücre tabiri kullanılır. Bağışıklık sistemi bu asidik oran yüzünden yeterince işlevini yapamaz. Tamamlayıcı alkali tedavi bu içerisinde yüksek oranda asidik taşıyan hücrelerin temizlenmesini sağlayan bir yöntemdir.

Kanser Tedavisinde Alkali Su Nasıl Kullanılır?

Günlük tükettiğimiz besinlerin %80’inin alkali, %20’sinin asidik olması öneriliyor. Peki hangi gıdaların alkali oranı hangilerinin asidik oranı yüksektir?

Alkali oranı yüksek olan besinler hangileridir:

  1. Kuruyemişler(fındık, badem,karabuğday, ayçekirdeği ve ceviz gibi)
  2. Yeşil yapraklı sebzeler
  3. Patlıcan, domates ve patates(fakat kabuklarıyla beraber)
  4. Baharatlar

Asidik oranı yüksek olan besinler hangileridir:

  1. Kakao
  2. Kahve
  3. Ketçap
  4. Alkollü içecekler
  5. Şeker
  6. sirke
Suyun Alkali Oranı Nasıl Artırılır?

Eğer su arıtma cihazınız varsa aslında bu sorun çok kolay çözülür. Arıtma cihazı sistemine ekleyeceğiniz alkali filtre sayesinde elde ettiğiniz suyun PH oranını 8-9’lara kadar çıkarma şansına sahip olabilirsiniz. Konu hakkında daha fazla bilgi ve alkali su arıtma cihazları hakkında merak ettiğiniz her şeyi bizlere sormaktan çekinmeyin.