su arıtma teknik

Su arıtma cihazı filtresi nasıl temizlenir?

su-aritma-cihazi-filtre-temizligi

Büyük ve kalabalık şehirlerde en büyük sorunlardan biri de temiz vede sağlıklı su kaynaklarına erişimin sınırlı olmasıdır. İstanbul ilini ele alırsak yoğun kentleşmeden dolayı büyük bir altyapı sorunu yaşadığını görmekteyiz. Nüfus oranı ile Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’da 17 milyon civarı insan yaşamaktadır. Doğal olarak böylesi büyük bir şehirde doğal kaynak suyuna ulaşım neredeyse imkansızdır.

Kentleşme oranının büyük olduğu şehirlerde nüfusun içme suyu için tercih edeceği 2 seçenek vardır. Bunlardan biri damacana su tüketimidir. Damacana su ve diğer hazır su ürünleri ile ilgili son zamanlarda birçok olumsuz haber çıktığını görmekteyiz. Hem dolum hem de depolama aşamalarındaki oldukça sağlıksız koşullar bu alternatifin hiçte sağlıklı olmadığını ortaya koymaktadır. Diğer alternatif ise arıtma sularıdır. Fakat burada da dikkat etmemiz gereken birçok etken vardır. Bu etkenler su arıtma cihazınızın sağlıklı su üretimini doğrudan etkiler. İsterseniz bunları tek tek sıralayalım:

  • Zamanında filtre değişimi
  • Kaliteli marka filtre kullanımı
  • Özellikle karbon filtredeki oran
  • Arıtma cihazlarında kullanılan ürünlerin lisanslı olması
  • Her beş yılda bir su arıtma tankının değiştirilmesi

Aslında bu listeyi dahada fazla uzatabiliriz. Fakat burada ele aldığımız konular ilk başta dikkat etmemiz gerekenlerdir. İlk olarak zamanında filtre değişimini ele alalım. Bazı tüketiciler ömrü 6 aylık olan filtrelerini 1 yada 2 yıl kadar kullandıklarını ve arıtma sularında tat olarak hiç değişiklik olmadığını söylüyorlar. Bu konuda kısmen doğrular. Zamanında değişmeyen filtrelerden elde edilen suların tatları bazen değişmeyebilir. Fakat bu onların hala sağlıklı çalıştığı anlamına gelmez. Çünkü arıtma cihazlarında bulunan tatlandırıcı filtreler zamanı geçse bile suyunuzun tadını aynı vermekte ve buda tüketiciyi yanıltmaktadır. Filtrelerin ömürlerinin bittiğini çoğu zaman tatlarından anlayamazsınız. Bu yüzden filtre değişimin zamanını iyi takip etmelisiniz. Değişim zamanı gelmiş su arıtma filtreleri artık sağlıklı su üretmez ve yeterince mineral takviye edemez. Bu konu ekonomik bakış açısıyla değerlendirilemeyecek kadar önemlidir. Çünkü işin ucunda böbrek sağlığınız var.

Su arıtma cihazı filtresi ne sıklıkla değiştirilir veya temizlenir?

Su arıtma cihazındaki her filtre temizlenebilme özelliğine sahip değildir. Temizlenme özelliğine sahip olmayan bir filtreyi yıkayıp yeniden kullanamazsınız. Eğer filtrelerinizin temizlenme özelliği yoksa mutlaka zamanında değiştirmelisiniz. Temizlenebilir filtreler sadece bina girişi arıtmalarda ve yumuşatma sistemlerinde olur. Diğer ev tipi su arıtmalarda filtre temizlenmesi diye bir şey söz konusu değildir. Bu yüzden kullandığınız filtrenin değişim zamanını özellikle kaydetmeli ve zamanı gelince sağlığınız için kesinlikle değiştirmelisiniz. Filtre değişim zamanı ile ilgili daha geniş bilgiyi sitemizdeki diğer yazılarda bulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Su arıtma cihazı filtre değişim süresi için internet sayfamıza bakabilirsiniz.

Yorum yap