su arıtma teknik

Su arıtma cihazı tankı

su-aritma-tanki

Su arıtma cihazı tankı nasıl çalışır, ne gibi sorunlar çıkarır, nasıl hava basılır, neden bozulur gibi sorular aslında tüketicilerin aklındaki temel sorulardan biridir. Su arıtma tankı, cihazlarımızın belkide en önemli ve en kolay bozulabilecek parçalarından biridir. İşin aslı bu bozulmaların nedenini anlamak için isterseniz çalışma prensipleri hakkında bir bilgi verelim.

Su arıtma tankları nerede imal edilir nedir?

Piyasadaki neredeyse çoğu marka ve model arıtma cihazları Tayvan menşeili tank kullanmaktadır. Çünkü son yıllarda Tayvan arıtma cihazlarının yedek parçalarında diğer ülkelere fark attı. Birçok farklı ülkeye ithalat yapmaktadır. Bu ülkenin yedek parçaları Çin mallarına göre daha dayanıklı ve güven verici bir malzemeden yapılmaktadır.

Su arıtma cihazı tankı nasıl çalışır?

Su arıtma cihazı tankı ışıktan tamamen arındırılmış bir ortamda suyunuzu muhafaza eder. Bundan dolayı pas tutması, yosunlanması veya bakteri üremesi kesinlikle söz konusu olamaz. Tankın çalışma prensibi şöyledir:

  1. Tankın içinde bulunan balon, membrandan gelen arıtılmış su ile dolarak aşağı doğru itilir ve hazır depolanacak hale gelir. Daha sonra arıtma musluğu açıldığı zaman, tankın içindeki basınç balonu sıkıştırarak içindeki suyun musluğa gitmesi için baskı uygular.
  2. Depodaki su direk musluğa gitmez. Burada su tekrar bir aşamadan geçer. Buna post karbon veya çok bilinen adıyla tatlandırıcı filtrede denir. Bu aşamada arıtılmış su içimi kolaylaştıracak bir tada ulaşır ve içinde eksik olan bazı mineraller takviye edilir.

Su arıtma cihazı tankı için tavsiyeler:

  1. Eğer 15 veya 20 gün arıtma cihazınızı kullanmadıysanız içindeki suyu boşaltın.
  2. Alacağınız tankın NSF( National Sanitary Foundation—Uluslar arası Sağlık Kuruluşu ) onaylı olmasına özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederiz. NSF Amerika’da kurulmuş bir vakıftır ve su, gıda, çevre ürünlerinin sağlık, hijyen ve temizlik standartlarını ölçer.
  3. Su arıtma cihazı tank basıncı 6 bar olmalıdır. Bu bar derecesinin altına düşerse tank yeterince suyu basamayacağı için musluktan akan su debisi azalacaktır. Eğer arıtma cihazınız eskisi gibi su vermiyorsa yani musluktan akan suyun debisi düşmüş ise yapılacak iki şey vardır. İlk olarak bir pompa yardımı ile tankınıza 6 bar hava basınız. Fakat yine musluğunuzdan su az geliyorsa tankın içindeki balon patlamış olabilir. Dolayısı ile yeni bir tank almanız gerekmektedir.

 

Yorum yap