Su ve Sağlık

Kışın ne kadar su içilmeli?

kisin-ne-kadar-su-tuketmeliyiz-810x456

Yaz aylarına nazaran kışın genellikle su tüketimi azalmaktadır. Terlemenin ve soğuk nedeniyle ağız kuruluğunun azalması neticesinde su tüketimini unutuyoruz. Peki uzmanlar bu konuda ne diyor.

Uzmanlara göre kış veya yaz ayı demeden tükettiğimiz su miktarını sağlığımız açısından mutlaka kontrol etmeliyiz. Kış ve bahar aylarında vücut yorgunluğunun temel nedeni su tüketiminin azalmasıdır. Bu nedenle günlük su tüketimi  2 litre olmalıdır. Fakat bu tüketim miktarı günlük aktivite miktarına göre artabilir.

Kış ayları boyunca haraketsiz kalmamız ve kapalı mekanlarda fazla zaman geçirmemiz vücudumuzu bakterilerin hedefi haline getiriyor. Bu nedenle uzmanlar sıkı giyinerek uzun yürüyüşler yapmamızı ve en az 2 litre su tüketmemizi öneriyor. Özellikle kış hastalıkları olan grip ve nezle ile mücedele etmek için bu tavsiyeye dikkat etmekte fayda var.

Kış aylarında sıcak içecek tüketiminin artmasında bir problem gözükmüyor. Fakat içilen bu içecekler su tüketiminizi azaltmamalıdır. İçtiğiniz çay veya kahveyi bu tüketmeniz gereken 2 litreden saymamalısınız.

Yorum yap