su arıtma teknik

Karbon Filtre Nedir

Karbon filtre nedir

karbon-filtre-nedirŞebeke sularında bulunan tortu, pas, organik ve inorganik maddeler, tadı bozan kokular içme suyunun kalitesini bozmakta ve sağlığa zarar vermektedir. Kaliteli su içmek için içme suyunuzun bu maddelerden ve kokudan arındırılmış olması gerekmektedir. Bunun için başvurulan filtre çeşiti karbon filtrelerdir.Ters ozmos su arıtma sistemlerinde 3 çeşit karbon filtre kullanılmaktadır. Bunlar:

  1. GAC Tipi Karbon Filtreler: Bu karbon filtrenin  en büyük özelliği şebeke sularının arıtılmasında kullanılan kloru ortadan kaldırmaktır. Klor belediyeler tarafından suyun dezenfekte edilmesinde kullanılır. Klorun seçilme nedeni sağlık değil ekonomik nedenlerdir. Klor kimyasal bir bileşiktir. Dolayısı ile yüksek oranda klorun sağlık üzerinde olumsuz etkileri vardır. GAC karbon filtreler sudaki kloru temizler.
  2. Aktif Karbon Filtre: Diğer adı Blok karbon filtre olan aktif karbon filtre suyun içinde bulunan kireci temizler. Oldukça gözenekli bir yapısı olan aktif karbonlar insan sağlığı açısından hiçbir olumsuz özellik barındırmamaktadır. 20. yüzyılın başından beri su arıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Kireç içilen suyun sertliğini artırarak kalitesini düşürmektedir. Aktif karbon filtre ile süzülmüş bir sudan yapılan çayın bile kalitesi artmaktadır. Ülkemizin suları çok miktarda kireç barındırmaktadır.
  3. Post Karbon Filtre: Diğer adıyla tadlandırıcı olan bu filtre hindistan cevizinden yapılmakta olup hiçbir kimyasal barındırmamaktadır. Sadece hindistan cevizinden elde edilmektedir ve sağlık dostudur. Bu filtre ile elde edilen suların hoş bir tadı vardır.

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN CANLI DESTEK HATTINDAN VEYA 0544 542 4 542 NOLU TEKNİK SERVİSİMİZDEN YARDIM ALABİLİRSİNİZ.

fundraising

2 Comments

Yorum yap