su arıtma teknik

Su Arıtma Cihazı Bakımı Nasıl Yapılır

su-aritma-cihazi-bakimi-810x356

Su arıtma cihazı bakımı, sağlıklı kullanım için önemli işlemlerden biridir. Kalabalık bir şehirde temiz ve sağlıklı bir şekilde kullanılabilir bir suya erişim en büyük problemlerden biridir. Su arıtma cihazları en ekonomik ve konforlu bir tercihtir. Fakat arıtma cihazlarının sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için kullanıcılarının da dikkat etmesi gereken zorunlulukları vardır.

Su Arıtma Cihazı Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su arıtma cihazı bakımı için öncelikle yapılması gerekenlerden biri, arıtma cihazlarının düzenli kullanılmasıdır. Arıtma cihazı tankında uzun süre bekletilen suların tüketilmesi tavsiye edilmez. Her ne kadar su arıtma tankları, bakteri üremesi için uygun olmayan bir ortama sahiptir. Fakat arıtma tankının içinde suyun haznelendiği plastik torbaların su ile uzun süre etkileşime geçmemesi daha uygun olur. Ayrıca içinden bir kere su geçen filtreleri kullanmasanız bile periyodik olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Dolayısı ile su arıtma cihazınızı uzun süre kullanmadıysanız ilk kullanımında tank içindeki bütün suyu boşa akıtın.

Su arıtma cihazı bakımı için dikkat edilmesi gereken ikinci durum, her filtre değişiminde cihazın hortumlarının da değiştirilmesi gerektiğidir. Özellikle temiz su hortumlarının her filtre değişiminde değiştirilmesini özellikle tavsiye ediyoruz. Bazı firmalar için bu önemsenmeyen bir konu olsada(personelin deneyimsizliği, hortum maliyeti vb gibi durumlardan dolayı) siz ısrarla değişimini isteyin.

Su arıtma cihazı bakımı için önemsenmesi gereken en önemli husus düzenli filtre değişiminin yapılması gerektiğidir. Eğer düzenli olarak filtre değişimi yapmazsanız, arıtma cihazınız artık sağlıklı su üretemez duruma gelir. Her filtrenin sağlıklı su üretebilmesi için belli bir ömrü vardır. Siz bu sınırları aşarsanız sağlıklı su üretmekten ziyade bakteri dolu su üretimi yapabilirsiniz. Ne dediğimi tam anlayabilmeniz için filtre değişimi zamanı eski bir sediment filtrenin içine bakmanızı tavsiye ederim. Sediment filtreler suyun ilk arıtıldığı filtrelerdir. Belli bir ömrü olan sediment filtreleri son tüketim tarihine dikkat etmeden uzun bir zaman kullanırsanız, artık şebekeden gelen suyu doğrudan size vermekle kalmaz, aynı zamanda içinde bakteri üretmeye başlayabilir. Normal şartlarda şebeke sularına verilen klor gibi dezenfekte katkılar bakteri oluşumunu engeller. Fakat şehir şebeke hatlarında oluşabilecek kaçak su girişleri veya eski su hatları nedeniyle bakteri oluşma ihtimali vardır. Su arıtma cihazları filtre değişim zamanları için sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

Su arıtma cihazı bakımı sağlıklı su üretimi için dikkat etmeniz gereken hususlardır.

Su Arıtma Cihazı Bakımı İçin Özetle Yapmanız Gerekenler

Su arıtma cihazı bakımı için yapmanız gerekenleri özetlersek:

  • filtre değişim zamanına dikkat edin
  • su arıtma cihazını sürekli kullanın
  • uzun süre kullanmadığımız arıtmalarınızı tekrar kullanacaksanız içindeki suyu tamamen boşa akıtın
  • arıtma bakımında cihaz hortumlarını değiştirin
  • su arıtma cihazı bakımını alanında uzman bir firmaya yaptırın. Bu konuda daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yorum yap