su arıtma teknik

Su Arıtma Cihazlarında Atıksu Miktarı

Su arıtma cihazlarında atık su miktarı

su-aritma-cihazlarinda-atik-su-miktariDamacana suların hem ekonomik hemde sağlık açısından sıkıntılarından dolayı insanlar artık su arıtma cihazlarına yönelmektedir. Özellikle ters ozmoz sistemi ile çalışan su arıtma cihazları son yıllarda çoğu tüketici tarafından tercih ediliyor. Fakat ev tipi reverse ozmosis sitemi ile çalışan su arıtma cihazlarının su tüketimi hakkında yeterli bir bilgiye sahip miyiz?

Öncelikle su arıtma cihazlarının süzme performansı ile damacana suları karşılaştıralım. Örnek olarak 5 aşamalı su bir su arıtma cihazını ele alalım. Bu cihazın filtreleri şöyledir:

  • Sediment filtre: Ortalama bir yıllık Sediment filtrenin süzme kapasitesi yaklaşık 5.500 litre olup buda ortalama 306 damacana eder.
  • Membran filtre: Membran filtrenin süzme kapasitesi yaklaşık 14.000 litre olup buda ortalama 777 damacana eder.
  • Aktif karbon filtre:Ortalama bir yıllık Aktif karbon filtrenin süzme kapasitesi yaklaşık 5.500 litre olup buda ortalama 306 damacana eder.
  • Blok karbon filtre:Ortalama bir yıllık Blok karbon filtrenin süzme kapasitesi yaklaşık 6.500 litre olup buda ortalama 360 damacana eder.
  • Pos karbon filtre:Ortalama bir yıllık Sediment filtrenin süzme kapasitesi yaklaşık 8.500 litre olup buda ortalama 473 damacana eder.

Şimdi birde aile üzerinden su arıtma cihazlarının ne kadar ekonomik olduğunu hesaplayalım:

  • 5 kişilik bir ailede kişi başı 2 litreden günlük su tüketimi 10 litredir.
  • Günde 10 litreden yılda tüketilen su miktarı 3600 litredir.
  • 3600 litre yıllık yaklaşık 200 damacana eder.
  • Bir damacana su yaklaşık 8 liradır. Böylece yıllık su içmek istediğiniz para 1600 tl civarındadır.
  • Fakat yemek ve çay içinde danacana sudan harcama yaptıklarınızı hesaba katarsak bu fiyat 3000 liraya kadar çıkmaktadır.

Su arıtılırken 1 litre temiz su üretilir ve 1 litre atık su ortaya çıkar.

Görüldüğü gibi damacana sular ekonomik açıdan pahalı bir tüketimdir. Pahalı olmasının yanında atık plastikten üretilen damacana sular aylarca depolarda bekletildiği için kanserojen riskide taşımaktadır. Fakat ev tipi su arıtma cihazları hem daha sağlıklı hem daha ekonomiktir. Bugün şebeke suyun tonunun fiyatı 5 lira civarındadır. Dolayısı ile ekonomik olarak su arıtma cihazları bir yıl dolmadan kendisini amorti etmektedir.

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN CANLI DESTEK HATTINDAN VEYA 0544 542 4 542 NOLU TEKNİK SERVİSİMİZDEN YARDIM ALABİLİRSİNİZ.

fundraising

 

 

1 Comment

Yorum yap