Su ve Sağlık

Suyun Cilde Faydaları

suyun cilde faydaları

suyun-cilde-faydalariSu, yeri başka hiç bir şeyle doldurulamayan ve asla vazgeçilemeyen bir besindir. Suyun yaşamımızda ne kadar önemli olduğu hepimizin malumudur. Bir çok şeye faydası olan suyun en önemli faydalarından biri de cilt üzerinedir.

Aslında cildimizde çok önemli bir organdır ve onu da korumaya özen göstermek gerekmektedir. Gün boyu virüs, bakteri gibi kötü unsurlara en fazla maruz kalan organımız cildimizdir. Bu nedenle cildin bakımı büyük önem arz etmektedir. İşte tam bu noktada su vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aslında su, cildimizi zararlı etkenlere karşı koruma en büyük silahtır denilebilir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının da etkisiyle daha fazla kuruyan cildimizi bol su içerek  koruyabilmek mümkündür. Su, cilde elastikiyet kazandırırken cildin ipeksi ve parlak görünmesini de sağlıyor. Tüm vücudumuzdaki su miktarının yüzde 20 kadarını cildimiz barındırmaktadır. Sadece bu oran bile suyun cildimiz açısından ne kadar değerli olduğunu vurgulamaktadır. İnsan bedeni gün içerisinde yarım litreye yakın su kaybeder. Sıcak havalarda bu miktar daha da artmaktadır. Eğer kaybedilen su miktarı takviye edilmezse cilt diriliğini kaybetmektedir.

Suyun diğer bir faydası da bayanların çok yakındığı selülit üzerinedir. Günde 8 ile 10 bardak su tüketmek selülit oluşumunu bariz oranda engellemektedir. Vücuttaki fazla yağın parçalanıp toksinlerin atılması yine su sayesinde olmaktadır.

Bedenimiz için bu kadar önemli olan suyu ihmal etmemeliyiz. Her gün muhakkak yeterli miktarda ve dengeli biçimde su tüketmek bizim için faydalı olacaktır.

Günde 3 litre su tüketen bir kadının cildindeki inanılmaz değişim:

fundraising

Yorum yap