Su ve Sağlık

içtiğimiz suyun ph değeri kaç olmalı

İçtiğimiz suyun ph değeri kaç olmalı

Ülkemizde damak tadı açısından en ideal içme suları ph değeri yüksek olan sulardır. Bu suların sertlik dereceleri düşüktür. İçme suyunun ph değeri arttıkça yumuşaklığıda aynı oranda artmaktadır. Ph değeri 7 değerinin altında olan suların mineral değerleri düşüktür ve asidik diye tabir edilen sulardır.

O halde içtiğimiz suyun ph değeri kaç olmalı?

Bir suyun ph değeri 0 ile 14 değeri arasında değişmektedir. 0 ile 7 arası sular asidik, 7 ile 14 arası sular ise bazik olarak kabul edilir. Suyun ph değeri arttıkça içinde bulunan kalsiyum ve minerallerde aynı oranda artmaktadır. Düşük ph değeri olan suların, kişinin mineral takviyesine bir faydası yoktur. Maalesef tüketiciler ph değerleri konusunda bilinçsizdirler. Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudur ve sağlığımızı korumamız açısından günlük almamız gereken mineral desteğine ihtiyacımız var. Bu yüzden tükettiğimiz suların ph değerini kontrol etmemiz elzem bir konudur.

Arıtma suyu ph değeri nasıl yükseltilir?

Arıtma sularının ph değerini arttırmak için alkali filtre kullanılması gerekir. Bu filtre diğer filtrelerinizin yanına ek olarak eklenebilir. Alkali filtreler arıtma suyuna magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi mineraller ekleyerek suyun ph değerini yükseltir. Alkali su vücut metabolizmasının dengeli çalışmasına faydalı olur. Hücre yenilenmesine yardımcı olarak, vücudun yaşlanma hızının azalmasına fayda sağlar. Suyun asidik etkilerini ortadan kaldırır. Besinlerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olduğu için çabuk yorulma gibi etkenlerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Kanın asidik değerinin düşmesini sağlar. Kanın içindeki laktik asit seviyesini düşürerek yüksek performans sağlayan işlerde vücud direncini arttırır. Kandaki asidik seviyeyi düşürdüğü için yağ yakımı artar ve doğal olarak kolesterol seviyesini düşürür.

Yorum yap