Su ve Sağlık

Detoks Suyu

detoks-suyu

Sağlıklı olmak ve dinç bir bedene sahip olmak herkesin istediği bir durumudur. Ancak bazen değişen koşullar modern ve hızlı yaşam buna pek elverişli olmayabiliyor.  İlerleyen yaş ile birlikte vücudumuzda biriken toksin maddeler sağlıklı bir bedene sahip olmayı olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle insanlar çeşitli arayışlar içerisine girmektedir. Bunlardan en bilineni ve en faydalı olanı tabi ki detokstur.

Detoks Nedir?

Detoksun anlamı, değişik yollarla vücudumuza girmiş çeşitli zararlı maddelerden kurtulmak ve bu maddeleri vücudumuzdan atmak demektir.

Kirlik hava, stresli yaşam, işlenmiş hazır gıdalar, paketli gıdalar, fast food tarzı beslenme, tükettiğimiz meyve ve sebzelerde bulunan tarım ilacı kalıntısı bile zamanla vücudumuzda birikerek toksin maddeye dönüşmektedir. Zamanla bu maddeler birikir ve ilerleyen dönemde sağlığımız üzerinde olumsuz sonuçlar doğurur. Bunların başında; halsizlik, cildin erken yaşlanması, metabolik rahatsızlıklar, karaciğer ve böbreklerde bir takım rahatsızlıklar, bağışıklık sisteminin zayıflaması, uyku düzensizliği gibi sorunlar gelmektedir. Daha ciddi boyutta ise depresif ruh hali ve psikolojik bozukluklar ile kanser riskiyle ve karşı karşıya kalınmaktadır. Bu sebeplerden dolayı detoks adeta mucizevi bir yardımcıdır.

Detoks yapması gerekenler kimlerdir?

Detoks tüm bunların yanında zayıflamak için de uygun yöntemler arasındadır. Ancak doğru kullanımı çok önemlidir. Detoks uygulanırken tüketilen besinler hem yağ yakımını hem de metabolizmayı hızlandırması açısından diyet listelerinin de vazgeçilmezi olmuştur. Fakat detoks kürü sadece yemek diyetiyle uygulanmaz. İçecekleriniz detoks diyetinin en önemli ve gerekli basamağıdır.

Detoks uygulaması gereken grupları şöyle sıralayabiliriz:

  • Ağır ve stresli işlerde çalışanlar,
  • Sürekli gaz şikayeti ve ödemi olanlar,
  • Hareketsiz ve monoton bir hayat sürdürenler,
  • Sürekli baş ağrısı ve uykusuzluk sorunu yaşayanlar,
  • Halsizlik, güçsüzlük ve mutsuzluk hisseden kişiler,
  • Aşırı alkol tüketen kişiler için detoks önerilmektedir.

Kimler detoks suyu diyeti yapamaz?

Bunların dışında zayıflamak isteyip herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişiler için de bu yöntem önerilmektedir. Peki kimler detoks yapamaz? Herhangi bir doktor tavsiyesi yoksa aşağıdaki durumlardan birini yaşayan kişilerin detoks yapması önerilmez:

  • kronik kalp hastaları
  • şeker hastası
  • hamileler
  • emzikli anneler

Detoks suyu tarifi

Detoksta sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bu nedenle detoks uygularken bol su içilmesini dikkat etmek ve detoks uygularken kafein içeren siyah çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.  Doğal ve sağlıklı besinler tüketilmeli ve hayvansal gıdalardan ( kırmızı et, balık, süt ve süt ürünleri gibi) uzak durulmalıdır. Sizlerde bir uzmanın yönlendirmesiyle detoks uygulayarak daha sağlıklı ve daha pozitif olabilirsiniz.

Detoks suyu için internette birbirinden farklı birçok farklı tarif görebilirsiniz. Fakat emin olun bir suyun detoks özelliğine sahip olması için kesinlikle yapısal özelliklerinin değişmesi gerekir. Bu nedenle istediğiniz tarifi uygulayın bir suyu detoks özelliğine kavuşturamazsınız. O halde detoks suyunu nasıl yapacaksınız? Aslında bu sorunun çok kolay bir çözümü var. Eğer su arıtma cihazı kullanıyorsanız suyunuzu detoks özelliğine kavuşturabileceğiniz mucize bir filtre var. Bu filtreye detox filtre diyoruz. Bu filtre ile ilgili daha fazla bilgi elde etmek istiyorsanız sitemizden buraya tıklayarak: detox filtre nedir konulu makalemizi okuyabilirsiniz.

 

 

Yorum yap