Su arıtma cihazları genel

En iyi su arıtma cihazı

Su arıtma cihazı tavsiye

Bugün birçok tüketicinin merak ettiği konuların başında en iyi su arıtma cihazının ne olduğu ve su arıtma cihazı tavsiyeleri gelmektedir. En iyi su arıtma cihazı nedir sorusunun cevabı aslında tüketicilerin ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Şimdi bu soruya kesin bir cevap vermeden önce isterseniz su arıtma cihazlarını ve özelliklerini tanıyalım.

En iyi su arıtma cihazı nedir?

Ev tipi  arıtma cihazlarını iki ana kategoriye ayırabiliriz; tezgah üstü ve tezgah altı su. Tezgah üstü veya tezgah altı  arıtma cihazları aynı filtreleme özelliğine sahiptir. Tezgah üstü  cihazlarda eğer s tank yoksa arıtılmış suyu doğrudan kullanırsınız. Fakat şebeke suyunun kesilmesi halinde arıtmanızı kullanma şansınız kalmaz. Fakat bazı tezgah üstü cihazlar kendi arıtma tankına sahip olduğundan şebeke suyu kesilse bile içerisindeki depodan dolayı içme suyunuz kesilmez. Tezgah altı su cihazlarının kendi tankları vardır. Bunun yanında tezgahınızın üstünde bir yer işgal etmez. Tezgahınızın üstüne konulacak küçük bir musluk ile arıtma suyuna ulaşırsınız. Her iki sisteminde arıtma sistemi aynıdır.

Ev tipi  cihazlarını bir başka özelliğinden dolayı da ikiye ayırabiliriz; pompalı  ve pompasız  cihazlar. Eğer evinize ulaşan şebeke suyu 5 bar basıncın altında ise pompalı bir arıtıcı kullanmanızda fayda vardır. Çünkü 5 barın altında bir şebeke suyunu pompasız bir cihazla arıtmanız verimsizdir. Eğer evinize ulaşan şebeke suyu 5-6 barın üzerindeyse pompalı bir arıtma cihazı kullanmanıza gerek yoktur. İstanbul’da genellikle evlere ulaşan şebeke suları yeterli bir basınca sahip olduğu için pompasız bir cihaz kullanabilirsiniz. Fakat şunu da unutmamak gerekirki oturduğunuz daire eğer son katta ise şebeke suyunun basıncı düşmektedir. Piyasada bulunan bazı arıtma firmaları tüketiciyi aldatan bazı satış yöntemleri geliştirmişlerdir. Bu firmalar arıtma cihazlarına hem basınç düşürücü hem de pompa koymaktadırlar. Yani bir taraftan basınç düşürücü koyup  arıtma cihazına ulaşan şebeke suyunun basıncını 3 bara düşürüyorken diğer taraftan bu düşen basıncı arttırmak için aynı cihaza pompa koyarak düşen basıncı 6 bara çıkarmaktadırlar. Bunu yapmalarının tek nedenleri 2 bin liraya yakın sattıkları cihazları daha donanımlı göstermek istemeleridir. Hatta pompalı arıtma cihazlarını “elektrikli su arıtma cihazı” adıyla satmaya çalışmaktadırlar. Elektirikin şebeke suyunu arıtmada hiçbir faydası yoktur. Eskiden elektrikli ultraviyole su arıtma cihazları satılmaktaydı. Ultraviyole suyun içerisindeki canlı organizmaları öldürdüğü söylenerek bu cihazlar satılıyordu. Fakat şebeke sularına katılan klor nedeniyle bugün evinize ulaşan şebeke suyunda canlı organizma zaten kalmamaktadır. Bu nedenle”elektrikli arıtma cihazı ” diye satılan ürünleri almadan önce iki kere düşünmekte fayda vardır. Gereksiz aparatlara paranızı harcamayın. Kuyu suyu kullanmadığınız sürece ultraviyole  arıtma cihazına ihtiyacınız yoktur.

Elektrikli su arıtma cihazları bir pazarlama taktiğidir.

Herhangi bir cihazı almada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, bu cihazların kullanmış oldukları filtrelerin markaları ve üretildiği ülkelerdir. Şimdi bu ülkelere bir göz atalım:

  • Çin malı  filtreler: Bu filtrelerin kullanım ömrü 6 ayı geçmez. Bu filtreler piyasadaki en kullanılmaz ürünlerdir. Özellikle çin malı karbon filtreleri kullanmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu ülkede üretilen filtrelerde çok ucuz karbon kullanıldığı için, filtreler yeterince su arıtma görevini görmez. Bu ürünleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.
  • Tayvan malı  filtreler: Bu filtrelerin kullanım ömrü 6 ay ile 12 ay arasındadır. Bu filtreler kaliteli sınıfa ait filtrelerdir. Bugün piyasada kullanılan birçok su arıtma cihazı yedek parçası bu ülkede üretilmektedir. Özellikle su arıtma cihazı depoları bu ülkeden ithal edilmektedir.
  • Amerika malı  filtreler: Bu filtrelerin kullanım ömrü 1,5 – 2 yıl arasındadır. Bu filtreler piyasadaki en kaliteli filtre grubudur. Fakat bugün bazı firmalar “usa teknolojisiyle üretilmiş” diye yazarak sahte çin malı membranları Amerikan malı diye satmaya çalışmaktadır. Eğer aldığınız  filtre markasının bir internet sitesi yoksa yada internet sitesinde doğrudan Amerikan malı ibaresi geçmiyorsa büyük ihtimal sahte Çin malıdır.

En iyi marka arıtma cihazı yoktur. İyi marka filtre kullanan su arıtma cihazları vardır.

Su arıtma cihazı almadan önce aklınızdaki soruları bize danışırsanız müşteri hizmetlerimiz memnuniyetle cevaplayacaktır. Bize 0544 542 4 542 nolu hattan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yap