Su arıtma cihazları genel

su arıtma cihazları ile ilgili bilgiler

su arıtma cihazları ile ilgili bilgiler

Son günlerde su arıtma cihazlarına yönelik yoğun bir ilgi ortaya çıkmıştır. Fakat tüketicilerin aklında bu cihazlara yönelik hala tereddütler ve sorular vardır. İsterseniz şimdi kısaca bazı sorulara değinelim.

Sırasıyla su arıtma cihazları ile ilgili bilgiler :

1- Su arıtma cihazları sağlıklı mı?

Aslında ne su arıtma cihazlarından elde edilen su ne de damacana suları mineral değeri açısından kaynak suları kadar değerli değildir. Fakat ülkemiz de yoğun bir şehirleşme meydana gelmiştir. Yoğun şehirleşmenin en büyük sorunlarından biri çarpık kentleşmedir. Bugün birçok kentimiz yetersiz alt yapılara sahiptir. Doğal olarak böylesi bir şehir hayatında doğal kaynak sularına ulaşım maalesef imkansız hale gelmiştir. Dolayısı ile şehirde oturan nüfusun içme suyuna ulaşabilmesi için iki çözüm yolu vardır; damacana su veya arıtma suyu. Damacana su ile ilgili tüketiciler ilk olarak şu soruyu soruyor: damacana su sağlıklımı?  Damacana sularıyla ilgili basından takip ettiğimiz kadarıyla büyük sorunlar vardır. Yeni çıkarılan yönetmelikte damacana sularının ömrünün 3 yıl olduğu ve 75 kez dolum yapılacağı belirtilmiştir. Fakat buradaki sıkıntı firmaların bu kurallara ne kadar riayet edeceğidir. Ulusal yayınlarda her gün tonlarca sahte balın aleni bir şekilde satıldığı piyasa koşullarında, tüketiciler doğal olarak damacana sularına güvenmiyorlar. Damacana sularının diğer alternatifi arıtma cihazı suyudur. Fakat arıtma cihazlarının kullandıkları filtre markalarına göre, ürettikleri suyun kalitesi değişmektedir. Ucuz ve Çin malı filtreler sağlıklı hale getirmeleri gereken suyu daha sağlıksız hale getirmektedir. Fakat kaliteli bir markaya sahip arıtma cihazından elde edilen suya güvenebilirsiniz.  Kent koşullarında sağlıklı bir suya ulaşabilmenin tek koşulu arıtma cihazlarıdır.

2- Membran filtre ne işe yarar?

Membran filtreler arıtma cihazlarının en önemli filtresidir. Bu filtreler çok ince zarlardan imal edilmiştir. Bu zarlar yarı geçirgen olup5 Angostrom boyutuna sahiptir. Bu zarlardan sadece su molekülleri geçebilmektedir. Bu zarlar erimiş tuzları, nitrit ve alüminyum gibi ağır metalleri süzer. Dolayısı ile suyun içim kalitesini yükseltir.

3- Su arıtma cihazı filtre değişimi ne zaman yapılmalıdır?

Arıtma filtrelerinin ömürlerini belirleyen birçok farklı faktör vardır. Bunlar: su tüketim miktarı, şebeke suyun sertlik oranı, kullanılan filtrelerin kalitesidir. Genel olarak membran filtreler 1,5-2 yıl, mineral filtreler 6 ay ve diğer filtre gruplarıda 1-2 yıl ömre sahiptir. Zamanında değişmemiş filtrelerden elde edilen su sağlık açısından çeşitli sıkıntılar doğurmaktadır. Yani filtre değişim zamanını ekonomik açıdan değil sağlık açısından değerlendirmeniz yararınıza olacaktır.

4- En iyi marka su arıtma cihazları hangisidir?

Su arıtma cihazlarının kalitesi markasının bilinirliğine göre değil kullandıkları filtrenin kalitesine göre değişmektedir. Dolayısı ile piyasada çok satılan bir marka illaki güvenilir anlamına gelmez. Alacağınız arıtma cihazının filtrelerini özellikle kontrol etmeniz faydanıza olacaktır. Ayrıca bazı firmalar arıtma cihazlarını düşük fiyata satıp, altı ay sonra filtrelerini fahiş fiyata satmaktadırlar. Bu yüzden aldığınız arıtma cihazının kullandığı filtrelerin yaygın bir şekilde satılıp satılmadığını kontrol etmek gerekmektedir.

5- Su arıtma cihazları nasıl temizlenir?

Arıtma cihazlarının temizliği için filtre değişimi ve filtrelerin içinde bulunduğu kabın temizlenmesi yeterlidir. Bunun haricinde günlük veya aylık bir temizliğe ihtiyaç yoktur. Zaten suyun içinden geçtiği hortumlar ve kaplar eğer kaçak yoksa dış bir kirleticiden etkilenmezler.

6- Su arıtma cihazları nasıl takılır?

Arıtma cihazının montajı için tezgah üstünün delebilecek özel uçlu bir matkaba ihtiyacınız vardır. İşinin ehli olmayan kişiler tezgahı delmeye çalışırken kırabilirler. Dolayısı ile yeterli bir yetkinliği olmayan kişilerin arıtma montajını yapmaya çalışması daha büyük ekonomik kayıplara neden olur.

7- Su arıtma cihazları faydalı mı?

Su arıtma cihazları şehir hayatında temiz ve ekonomik suya ulaşmanız için tek çözüm kaynağınızdır. Herkes kaynak suyuna ulaşamayacağına göre tek alternatifleri su arıtma cihazlarıdır.

8- Su arıtma cihazları kullanılmalı mı?

Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız tek çözüm kaynağınız su arıtma cihazlarıdır.

Yorum yap