Su Filtreleri

Membran Filtre Değişim Zamanı

Membran Filtre
Membran Filtre

Membran Filtre

Su arıtma cihazlarındaki filtreler şebeke sularından evinizdeki musluğa gelen, suda çözünmemiş klor, ağır metaller, tortular gibi katı maddeleri ortadan kaldırır. Bu temizleme işleminde membran filtreler önemli işlemler yürütür. O halde Membran filtreler ne işe yarar hep beraber görelim.Membran filtre ortaya çıkması uzaya mekik gönderme fikriyle ortaya çıkmıştır. NASA uzmanları uzay mekiklerinde su depolamak için yeterince yer olmadığını farkederler. Tek çözüm yolu olarakta astronotların tükettikleri atık suların tekrar işlemlerden geçirilerek kullanılması gerektiği fikrine ulaşırlar. Bu amaçla membran filtreler üretilmiştir.
Membran filtreler mikron derecesinde ufak zarların olduğu teknolojik kağıtlardan elde edilir. Bu mikron gözenekler sadece su moleküllerinin geçmesine olanak sağlarken diğer ağır metaller ve tortuların geçişini engeller. Membran filtrelerin bir girişi ve iki ayrı çıkışı vardır. Girişten gelen sular biri temiz arıtılmış su olarak çıkarken diğeri atık su kanallarına yönlendirilmektedir.
Yoğun basınçla membran filtresine gelen sular, membran filtresi içinde bulunan zarlara sahip kağıtlar içinden geçer. Bu esnada su molekülleri rahatlıkla geçerken, diğer moleküller bu zarlara takılıp yüzeyde kalırlar. Bu zararlı moleküller temiz suyla hiçbir şekilde temas etmeden atık su kanalları vasıtasıyla su arıtma cihazından otomatik olarak atılır.

 

Membran filtresinin sağlıklı işleyişi, membran içinde bulunan sarmalların kalitesiyle doğru orantılıdır. Sarmallar ne kadar sık ve kaliteliyse elde edilen suyun kaliteside bir o kadar artmaktadır.

Çin malı Membran filtrelerin sarmalları daha az ve sıkı olmadığı için hem suyu yeterince filtre edemez hemde kısa sürede zarları kirlilikten dolayı kapanır. Tayvan ve özellikle USA üretimi Membran filtreler hem daha sık zarlarla kaplı hemde antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Membran filtreler kullanıma ve üretildikleri ülkelere göre değişim zamanları açısından farklılıklar göstermektedir. Çin malı Membranlar 6-12 ay bir ömre sahiptir. USA üretimi (omnipure gibi) membran filtreler 2 yıla kadar kullanılmaktadır. Aynı şekilde 2 kişilik bir aile ile 5 kişilik ailenin su tüketim oranı aynı olmayacağı için membran filtrelerinin ömrü değişim gösterecektir.

Membrane Filtreleri Nasıl Üretiliyor:

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN CANLI DESTEK HATTINDAN VEYA 0544 542 4 542 NOLU TEKNİK SERVİSİMİZDEN YARDIM ALABİLİRSİNİZ.

fundraising

 

Yorum yap