Su ve Sağlık

Sporda Suyun Önemi

sporda suyun önemi

 

Spor ve su

Spor ve su

Su, yaşam kaynağıdır. Vücudumuzun ¾’ü sudan oluşmaktadır. Vücuttaki herhangi bir metabolik durumda bile suya ihtiyaç duyarız. Bu nedenle yoğun spor programı uygulayan bireyler spor yapmayan kişilere göre daha fazla su tüketmek durumundadır.
Yüksek kafein içeren içecekler ve bunun yanında rafine edilmiş meyve sular hiç bir zaman suyun yerini tutmamaktadır. Aksine bu tarz içecekler aldığınız sudan daha fazlasının vücuttan atılmasına sebep olmaktadır.

Vücuttaki toksinlerle metabolik atıkların atılması su sayesinde olmaktadır. Bu bağlamda özellikle kilo vermek amacıyla spor yapan bireylerin hızlı ve yüksek miktarda kilo vermeleri su tüketimini arttırmalarıyla mümkün olmaktadır. Özellikle yüksek miktarda protein içeren sporcu gıdaları tüketirken vücutta daha fazla toksik madde birikmektedir. Bu maddelerin atılması da yine su sayesinde olmaktadır. Bunun yanı sıra kilo almak için yoğun beslenme programı uygulayan bireylerin de böbreklerinin işlevini yerine getirebilmesi için yine daha fazla suya ihtiyacı olmaktadır.

Egzersiz hareketlerine başlamadan yarım saat önce iki bardak kadar su tüketmek, egzersiz esnasında ise küçük yudumlar halinde su içmek spor esnasında kaybettiğiniz sıvının geri kazanması açısından faydalı olmaktadır. Çünkü su, yağ yakımını hızlandırır. Bu sebepten sporda su tüketmek önem arz etmektedir.

Yeteri kadar su alınmaması halinde böbrekler işleyişini tam anlamıyla yerine getiremez. Bundan dolayı karaciğer böbreklerin vazifesini de üstlenerek asıl işleyişini kaybeder ve yağ yakımı azalır.

Birçoğumuz susadığımız zaman su içeriz. Ancak susamak vücudumuzda olması gereken su miktarının çok alt seviyelere düştüğünü gösteren bir durumdur. Bu sebeple susamayı beklemeden yeterince su tüketmek sağlığımız açısından çok önemlidir.

fundraising

Yorum yap