Su ve Sağlık

Suyun Sağlık Açısından Önemi

Suyun Önemi
Suyun Önemi

Suyun Önemi

Suyun insan sağlığı açısından önemi büyüktür. Vücudumuzun yüzde 70’i sudan oluşmaktadır. Vücudumuz için en gerekli besinlerin başında yine su gelmektedir. Vücuda giren besinlerin hazmedilmesinde suya büyük ihtiyaç vardır.
Besinlerle beraber alınan suyla birlikte metabolizma hızlanır ve vücut için fazla olan toksinler yine su sayesinde vücuttan atılır. İçtiğimiz her bardak su, içinde barındırdığı yüksek miktarda oksijen sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırır. Vücudumuzdaki besinlerin sindirilmesi ve organlarımızın düzenli işleyişi de yeterli ve dengeli miktarda su ile gerçekleşir.
Her gün yeterli miktarda su alınmazsa metabolizma hızı düşer ve kilo almaya başlarız. Böyle bir durumda vücut bu yağı atamadığı için organlara daha fazla baskı yapılır ve organların işleyişi yavaşlar. Bu nedenle yeterli miktarda su alınmayışı ciddi boyutta sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir.
Yetişkin bir bireyin günde alması gereken su miktarı 8 ile 12 bardak arası değişmektedir. Ancak bunu herhangi bir sıvı olarak değil de su olarak tüketmek daha faydalı olacaktır. Çünkü bu şekilde vücuda alınan su sayesinde böbreklerimiz ve karaciğerimiz daha düzenli çalışır. Bunun yanı sıra su hem kalp sağlığı hem de kıkırdak yapının korunması açısından büyük öneme sahiptir. Su aynı zamanda cildin yenilenmesi ve elastik yapının korunmasını da sağlamaktadır.
Spor yapan bireyler bol miktarda su tükettiklerinde vücuttaki yağ depoları azalır. Bunun yanında kasları da koruyucu özelliğe sahiptir. Su, insan bedeninde adeta ısı kontrolü yaparak vücut ısısını dengeler. Bu nedenle sıcak havalarda daha fazla su tüketmek gerekir. Bedenimiz için bu denli önemli ve gerekli olan suyu ihmal etmemeliyiz ve her gün düzenli aralıklarla almamız gereken miktarda su tüketmeliyiz.

Vücudun Su istemesinin 50 Nedeni:

fundraising

Yorum yap